NEPAKARTOJAMA PATIRTIS PIETŲ KORĖJOJE

Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos direktorius Kęstutis Mekšėnas, profesinio mokymo skyriaus vedėja Daiva Tumelionytė, mokytoja metodininkė Diana Balužytė ir profesijos mokytojas ekspertas Virginijus Zovė, taip pat Italijos organizacijos „Travel Plus“ atstovė Ilaria Pirchio pagal Ersamus + projektą lankėsi Seule, Pietų Korėjoje.
Stažuotės dalyviai Seule domėjosi Pietų Korėjos švietimo sistema, profesinio mokymo metodais, praktinio mokymo organizavimu, taip pat šios šalies kultūra ir tradicijomis, tobulino anglų kalbos žinias.
Pietų Korėjos švietimo sistema užima trečiąją vietą tarp geriausių pasaulio švietimo sistemų. Valstybinėse mokyklose mokslas yra nemokamas. Sistema apima ikimokyklinį, pradinį, pagrindinį, vidurinį ir aukštąjį išsilavinimą, taip pat profesinį mokymą, kuris pastaraisiais metais vis labiau populiarėja.

Pietų Korėjoje mokiniai mokytis pradeda nuo 7 metų. Šešerius metus mokosi pagal pradinio ugdymo programą, trejus metus – pagal pagrindinio ugdymo programą, o tuomet gali pasirinkti: rinktis profesinį mokymą ar tęsti mokslus vidurinėje mokykloje (3 metai). Po to, daugelis mokinių renkasi studijas įvairiose aukštojo mokslo įstaigose. Pietų Korėjoje mokslo metai prasideda kovo mėnesį. Vasaros atostogos trunka vieną mėnesį, o žiemos atostogos yra ilgesnės – apie du mėnesius. Mokslas korėjiečiams yra ne pareiga, o privilegija, todėl jie jį labai vertina, gerbia ir jo siekia. Pietų Korėjos visuomenė daug dėmesio skiria vaikų švietimui. Šios šalies tėvų prioritetas yra suteikti kuo geresnį išsilavinimą savo vaikams. Mokytojo profesija Pietų Korėjoje yra prestižinė – jie gauna gerą atlyginimą, turi puikias darbo sąlygas, taip pat jaučia didelę mokinių pagarbą – mokiniai sveikindamiesi su mokytojais nusilenkia, įėjus mokytojui į klasę – atsistoja. Pedagogai, dirbantys profesinio mokymo įstaigose, privalo turėti bakalauro laipsnį.

Profesinio mokymo sistema yra sukurta siekiant paruošti mokinius darbo rinkai ir apima įvairias specialybes, tokias kaip technologijos, inžinerija, sveikatos priežiūra, verslas ir meno profesijos. Profesinį mokymą siūlo specializuotos profesinės vidurinės mokyklos, techniniai institutai ir koledžai. Kai kurios aukštosios mokyklos siūlo integruotas profesinio mokymo programas, kurios leidžia mokiniams tuo pačiu metu įgyti tiek akademinių žinių, tiek praktinių įgūdžių.  Profesinis mokymas Pietų Korėjoje tampa vis labiau vertinamas, nes jis suteikia tiesioginę galimybę įsidarbinti ir karjeros augimo galimybes.

Stažuotės metu buvo aplankytas Suvono mokslo koledžas, kuriame stažuotės dalyviai susitiko su koledžo direktoriumi Jun Yak Pyo, mokytojais ir studentais bei aptarė jų studijas, taip pat pristatė Lietuvos švietimo sistemą ir savo mokyklą. Šiame koledže galima mokytis virėjo (vakarietiška arba korėjietiška virtuvės programa), padavėjo, barmeno, visažisto, plaukų, nagų ir odos priežiūros specialisto, viešbučio darbuotojo, interjero dizaino, architektūros, oro palydovų, turizmo ir kt. mokymo programų. Koledžas turi modernias klases, praktinio mokymo laboratorijas, keturių žvaigždučių viešbutį ir oro palydovų mokymo programos praktinio mokymo laboratoriją, kuri įrengtą kaip „Boeing“ lėktuvo vidus. Oro palydovų mokymo programa yra labai populiari visoje Pietų Korėjoje, nes Pietų korėjiečiai, norėdami išvykti iš šalies, gali keliauti tik lėktuvais, kadangi Šiaurės Korėja visiškai blokuoja jų vienintelę sausumos sieną. Todėl šioje šalyje yra didelė paklausa oro palydovų, turinčių korėjiečių, kinų, japonų ir anglų kalbos žinių. Suvono mokslo koledže studentai mokosi 2, 3 ar 4 metus, priklausomai nuo pasirinktos programos.

Labai smagu buvo bendrauti su studentais, kurie demonstravo geras anglų kalbos žinias, pasakojo apie savo mokymąsi ir domėjosi apie jiems negirdėtą šalį – Lietuvą.

Iš viso šiame koledže yra 28 skyriai ir juose mokosi apie 5000 studentų.

Taip pat, stažuotės metu,  turėjome progą aplankyti dar dvi žinomas Seulo švietimo įstaigas – prestižiškiausią  Yonsei universitetą ir Ewha moterų universitetą (vieną didžiausių pasaulyje moterų švietimo institutų). Abu universitetai įsteigti Amerikos protestantų misionierių XIX amžiaus pabaigoje.  Pietų Korėjos švietimo sistema dėl istorinių priežasčių turi daug panašumų su JAV švietimo sistema, ypač aukštojo mokslo srityje.

Šiuo metu Yonsei universitetas yra pirmaujantis šalies universitetas, kuris laikomas viena iš trijų prestižiškiausių mokslo institucijų šalyje, o pasaulio mastu užima 73 vietą geriausių universitetų tarpe. Universitetas siūlo 87 bakalauro ir 19 magistrantūros programų, o Sinchon studentų miestelyje mokosi apie 26 tūkst. pirmosios pakopos ir 13 tūkst. antrosios pakopos studentų. Iš viso pagrindiniame miestelyje studijuoja apie 39 tūkst. žmonių, iš jų – apie 6 tūkst. tarptautinių studentų. Studentai Yonsei universitete mokosi daug ir uoliai, studijos jiems yra pagrindinė gyvenimo veikla. Lankomumas – privalomas. Praleidus daugiau nei 30 proc. paskaitų, neleidžiama laikyti egzaminų.

Pagrindinis studentų miestelis išskirtinis savo dydžiu ir infrastruktūra. Vien universiteto bibliotekos erdvei skirti 2 pastatai, o biblioteka pasižymi ne tik kaip knygų skaitymo ar išdavimo vieta, bet ir erdviomis multimedijos salėmis, virtualios realybės kambariais, kino teatrais. Tam tikros erdvės veikia 24 val. per parą.

Stažuotės metu susipažinome su Pietų Korėjos tradicijomis, kultūriniu gyvenimu. Kadangi Seule turėjome tik savaitę, dauguma kultūrinių vizitų vyko Seulo rajone.

Pirmiausia aplankėme Gjongboko rūmus (rūmai, kuriuos palaimino dangus), kurie yra pagrindiniai Seulo karališkieji rūmai. Šie rūmai buvo pastatyti 1395 m.,  valdant pirmajam karaliui Taedžo. Gjongboko rūmai yra didžiausias iš penkių didžiųjų rūmų, kuriuos sudaro: Čangdoko rūmai, Čangjongo rūmai, Doksu rūmai bei Gjonghui rūmai.  Tai buvo Džiosono dinastijos karalių namai bei Džiosono vyriausybės būstinė. Dauguma šių rūmų dalių buvo sugriauta ir atstatytą daugelį kartų. Rūmus lankėme vilkėdami Pietų Korėjos tradicinius drabužius ir stebėjome kariuomenės pasikeitimo ceremoniją. Didžiulėje miesto teritorijoje besidriekiantys rūmai 1970 metais buvo renovuoti, jų teritorijoje įkurta lauko biblioteka, gražus parkas ir sodas.

Vėliau aplankėme Mėlynuosius rūmus, kurie dar vadinami Cheongwadae. Jie buvo oficiali Pietų Korėjos prezidento  ir jo šeimos rezidencija (iki 2022 metų). Šiandien čia yra įrengtas muziejus,  parkas, Gwanghwamuno aikštė, kurioje stovi paminklas, skirtas Sedžiongui Didžiajam, Joseono dinastijos valdovui, kuris laikomas Hangulo, gimtosios korėjiečių kalbos abėcėlės išradėju ir vienu didžiausių valdovų Pietų Korėjos istorijoje.

Antrą dieną, po apsilankymo Suvono mokslo koledže, aplankėme Suvono miestą. Suvonas buvo vienas iš keturių pagrindinių regioninės valdžios centrų Choseonų dinastijos laikais. Hwaseong tvirtovė, pastatyta siekiant apsaugoti miestą,  1997 m. gruodžio 12 d. buvo įtraukta į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą dėl savo istorinės vertės.

Seulas dažnai apibūdinamas kaip neofuturistinis. Jame stovi ir į viso pasaulio architektūros sąrašus įtrauktas „Dongdaemun Design Plaza“ pastatas, suprojektuotas garsiosios Zaha Hadid. Tai Pietų Korėjos mados centras bei populiari turistų lankoma vieta.

Stažuotės metu aplankėme Insadong rajoną, kuris garsėja įvairiomis galerijomis ir arbatinėmis. Istoriškai tai buvęs didžiausias antikvarinių daiktų ir meno kūrinių turgus Pietų Korėjoje. Taip pat apsilankėme Gwangjang tradiciniame gatvės turguje.

Po apsilankymų universitetuose aplankėme dar vieną garsų miesto mados centrą – Myeongdong rajoną, Starfield prekybos centrą, kuris garsėja didžiuliu akvariumu ir įspūdinga biblioteka.

2024 m.  gegužės 26 d. Lietuvoje vyko Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų antras turas. Norėdami dalyvauti rinkimuose, vykome į Lietuvos Respublikos ambasadą Seule ir išreiškėme savo pasirinkimą. Smagu buvo pabendrauti su ambasados darbuotojais, papasakoti apie Erasmus + projektus, pristatyti  savo mokyklą.
Svarbi patirties dalis buvo korėjietiška virtuvė. Joje galima rasti galima pačių įvairiausių derinių, nebūtinai visada tokių, kokius supranta mūsų skonio receptoriai. Pietų Korėjoje ne visiems galioja taisyklė „eik valgyti, kur valgo vietiniai“, nes net visko mačiusiesiems vietinių maistas kartais visiškai nepatinka arba būna per aštrus.  Mūsų gidė Yumi pasirūpino, kad mes paragautume daug įvairių ir skanių patiekalų ir gėrimų: vištiena kepta džiūvėsėliuose, „bulgogi“ (iš korėjiečių kalbos išvertus reiškia „ugninė mėsa“), „kimchi“, įvairių rūšių ir skonio makaronų, ryžių, bulvinių blynų, tradicinio gėrimo – „makgeolli“, kuris gaminamas iš ryžių.

„Bulgogi“ – tai  tradicinis Pietų Korėjos barbekiu patiekalas, gaminamas iš plonai pjaustytų ir marinuotų jautienos ar kiaulienos juostelių, keptų griliuje. Dažnai šį patiekalą restoranuose reikia išsikepti pačiam ant mini grilių, kurie yra ant kiekvieno stalo. Tradicinis korėjiečių virtuvės patiekalas, jų pasididžiavimas „kimchi“ – tai sūdytos ir fermentuotos, aštroko skonio daržovės, kurios pasižymi labai dideliu kiekiu vitaminų ir gerųjų bakterijų. Pats populiariausias „kimchi“ gaminamas iš kininių kopūstų ir baltųjų ridikų. Pietų  Korėjoje suskaičiuojama apie 200 skirtingų „kimchi“ rūšių.

Stažuotės dalyviai džiaugiasi Erasmus+ projektu, kuris leido pažinti ne tik Europą, bet ir tokį tolimą pasaulio kraštą kaip Pietų Korėja, jos kultūrą, tradicijas, gyvenimo būdą, švietimo sistemą. Pritaikydami Pietų Korėjos švietimo sistemos aspektus, Lietuvoje turime stiprinti savo švietimo kokybę, skatinti mokinių akademinius pasiekimus ir gerinti bendrą švietimo aplinką.

Noras tobulinti ugdymo procesą, jo aplinką, mokinių ir mokytojų santykį, pagarbą, toleranciją, atsakingumą, tvarumą – tik sustiprėjo.

Erasmus+ projektai yra puiki galimybė ne tik profesiniam tobulėjimui, bet ir asmeniniam augimui bei pasaulio pažinimui. Nuoširdžiai tikimės, kad tai tik pirmoji iš daugelio tolimesnių kelionių į šią  ir kitas šalis!

Stažuotės dalyviai