MAISTO SPALVOS NE TIK AKIAI, BET IR SVEIKATAI

Ruduo padabina gamtą margaspalviais lapais, o mes rudeniškų spalvų ieškome savo spintose arba lėkštėse. Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos bendruomenė džiaugiasi ir dėkoja valgyklos darbuotojoms, kad jie mokyklos valgykloje gali mėgautis įvairiaspalvėmis, sveikomis  salotomis. Mokyklos visuomenės sveikatos specialistė Jovita Mačienė teigia, kad rekomenduojama per dieną suvartoti kuo įvairesnių spalvų maisto produktų. Teisingai juos derindami ne tik gausime reikalingiausių maisto medžiagų, bet ir suvaldysime apetitą bei  reguliuosime svorį.

Teigiama, kad raudonos spalvos vaisiai ir daržovės stiprina širdį. Raudonuose produktuose esantis vienas stipriausių augalinių flavanoidų antocianinas mažina širdies priepuolių riziką, taip pat tai – veiksminga medžiaga, naudojama onkologinių ligų profilaktikai. Be to, šis flavanoidas gerina atmintį, stimuliuoja kepenų, inkstų veiklą. Raudonas maistas – likopenų šaltinis. Šie jaunystės antioksidantai saugo odą nuo kenksmingo ultravioletinių spindulių poveikio. Oranžinės spalvos vaisiai ir daržovės stiprina imuninę sistemą. Taigi valgydami morkas galime apsisaugoti nuo peršalimų ir gripo. Tokiuose produktuose daug karotenoidų, kurie organizme yra paverčiami vitaminu A. Gydytojai įsitikinę, kad jis ne mažiau nei vitaminas C yra reikalingas stipriam imunitetui. Oranžinis ir geltonas maistas suteikia daug energijos, žvalumo. Jis reikalingas kaulams, teigiamai veikia odą ir reprodukcinę sistemą. Žalia spalva užtikrina sveiką apetitą ir padeda lengviau sulieknėti. Tokiuose produktuose kalorijų labai mažai, o ląstelienos ir vitaminų – gausybė. Žalios daržovės šarmina, valo organizmą, dovanoja elementų, reikalingų sveikiems kaulams ir dantims. Žalios spalvos maistas teigiamai veikia nervų sistemą, raumenų būklę, reguliuoja medžiagų apykaitą. Šios spalvos produktai išplečia kapiliarus ir padeda sušilti, įveikti slogą, skaido kraujo krešulius. Violetinės spalvos vaisiuose ir daržovėse gausu antioksidantų, elementų, kurie mažina piktybinių navikų atsiradimą, insulto, širdies ligų riziką, taip pat – gerina atmintį. Mėlynos spalvos maistas būtinas protiniam darbui. Įdomu tai, kad šių spalvų maistas bei indai, iš kurių valgoma, slopina apetitą, taigi juos rinktis turėtų kovojantieji su antsvoriu. Baltos ir rausvos spalvų vaisiai ir daržovės – tikras antioksidantų lobynas. Jie mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį, širdies bei kraujagyslių ligų riziką, reguliuoja spaudimą. Daugelyje šių spalvų daržovių (pvz., česnake) yra cheminio junginio alicino, kuris mažina skrandžio vėžio riziką bei lėtina auglių augimą. Anot psichologų, baltos spalvos maistas padeda nugalėti baimės jausmą, jaudulį.

Kiekviena spalva mums ką nors reiškia ir kiekvieną veikia skirtingai. Tad pasitelkę spalvas, tyrinėkime savo pojūčius ir pamatę, kas Jums veiksmingiausia – apsupkite savo kasdienybę mylimiausiomis spalvomis.

Visuomenės sveikatos specialistė Jovita Mačienė