VIZITAS GVADELUPOJE

Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos pedagogai 2022 m. lapkričio mėnesį buvo išvykę į mobilumo vizitą Gvadelupoje. Gvadelupa – tai salynas rytinėje Karibų jūros dalyje (tarp Mažųjų Antilų salų), Prancūzijos užjūrio regionas. Gvadelupą sudaro dvi didelės salos (vulkaninė su veikiančiu ugnikalniu ir koralinė) ir daug smulkių salų. Dalyvaujant projekto veiklose vizito dalyviams teko aplankyti abi didžiąsias salas, sostinę Bas Terą, uostą Puant a Pitrą, kitus mažesnius miestelius. Salose iš viso gyvena apie 406 000 žmonių. Jas dengia drėgnieji tropiniai miškai, dažnai salą niokoja uraganai. Valstybinė kalba – prancūzų kalba, tad vizito metu tobulinome ne tik anglų kalbos, bet ir prancūzų kalbos žinias. Džiaugiamės, kad atvykę stebėti ugdymo proceso nuolat jautėmės laukti ir gerbiami svečiai. Šiltai mus sutiko mokymo įstaigų vadovai, pedagogai, ypač mūsų atvykstant laukė mažiausi mokiniai, net buvo paruošę programą – pasitiko mus su muzika, lietuviška vėliava, plakatais, vaišino pyragu. Jutome ir vyresnių
mokinių jaudinimąsi, ypač jis jautėsi per praktinio mokymo pamokas – atlikdami užduotis, kalbindami mus, mokiniai buvo nuoširdūs, norėjo pasirodyti kuo geriau. Supratome, kad jų salose dar retai sulaukiama svečių iš Europos, o ypač iš Lietuvos. Ypač mums patiko, kad visi mokiniai be išimčių mokyklose dėvi vienodus marškinėlius (kiekviena klasė skirtingos spalvos). Dėl asmens duomenų apsaugos ne visose ugdymo įstaigose gavome leidimą fotografuoti mokinius, galėjome filmuoti ir fotografuoti tik edukacinę aplinką.

Projekto veiklos buvo numatytos ir vyko vienoje iš didžiausių bei geriausių Gvadelupos mokyklų – ,,Lycee des Metiers de l‘Hotellerie et du Tourisme ,,Archipel Gvadeloupe“, kurioje mokiniai siekia įgyti ir vidurinį išsilavinimą, ir profesiją. Tarp populiariausių programų – padavėjai ir barmenai, virėjai, viešbučių, aptarnavimo srities darbuotojai. Mokykla turi ne tik daug praktinio mokymo laboratorijų, baseiną, sporto aikštynus, geras mokymosi sąlygas, bet ir bendrabučius, skalbyklą, kur mokosi gyvenimo įgūdžių (išsiplauti, išsilyginti mokyklines uniformas, darbo drabužius ir kt.). Mokykloje papietauti gali ir turistai, ir miesto gyventojai, tačiau būtina iš anksto susitarti, užsiregistruoti. Tada pietų metu mokiniai aptarnauja svečius. Teko ir mums stebėti mokinių darbą per pietus. Domėjomės, ar nėra problemos baigusiems mokiniams įsidarbinti, tai sužinojome, kad jie gauna gerą išsilavinimą, yra pasiruošę sėkmingai dirbti, tačiau restoranų savininkai yra labiau linkę kviestis ir įdarbinti darbuotojus iš kitų Europos valstybių nei įdarbinti vietinius gyventojus.

Teko apsilankyti ir labai nedidelėje mokykloje ,,Ecole Florent Donnat“, galėjome palyginti skirtingas švietimo įstaigas ne tik mokinių skaičiumi, bet ir ugdymo turiniu, strateginiais tikslais. Vieną dieną vykome į susitikimą su Gvadelupos regiono merijos bei švietimo darbuotojais, kurie atsakingi už suaugusiųjų mokymą, perkvalifikavimą. Domėjomės, kaip Gvadelupoje veikia Prancūzijos švietimo sistema., kaip vykdomas profesinis orientavimas. Išgirdome ir jų problemas: didelis jaunimo nusikalstamumas, nenoras dirbti, mokytis ir kt. Ypač daug darbo jie įdeda, kad jaunimas, kažkada ,,iškritęs iš švietimo sistemos“, grįžtų mokytis ir rastų savo kelią. Atsakingi darbuotojai pasidalino savo gerąja patirtimi, sėkmės istorijomis, domėjosi, su kokiomis problemomis susiduriame ir mes Lietuvoje.

Vizito metu priimančioji organizacija ,,Aristote“ mums suplanavo ir kultūrinę programą: aplankėme Vergų muziejų, Gvadelupos nacionalinį parką. Likome sužavėti nepaprasto žalumo ir vešlumo augmenija, Karibų jūros ir Atlanto pakrantėmis. Tai užburiančio grožio sala su vandens kriokliais, veikiančiu ugnikalniu.

Patirta daug įspūdžių, patobulintos vadybinės, komunikavimo, sprendimų priėmimo kompetencijos, parsivežta naujų idėjų, kurias tikimės, kad pavyks įgyvendinti.

Stažuotės dalyviai