ERASMUS+ PROJEKTO VEIKLOS TENERIFĖJE (ISPANIJA)

2023 m. lapkričio 10-16 d. Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos atstovai vyko į stažuotę Ispanijoje. Stažuotėje, kuri vyko Tenerifėje, dalyvavo anglų kalbos vyresnioji mokytoja Jovita Tamošiūnienė, biologijos, geografijos vyrersnioji mokytoja Irena Baltrukėnienė, neformaliojo švietimo organizatorė ir vyresnioji muzikos mokytoja Zita Lukoševičienė, mokymo dalies administratorė Rima Jokimienė.

Pirmąją stažuotės dieną dalyvavome konferencijoje, kurioje išklausėme pranešimą ,,Ispanijos Karalystės švietimo sistemos ir profesinio rengimo ypatumai“.

Kitą dieną lankėmės privačioje profesinėje mokykloje ,,Colegnio San Juan Bosco“ Salezijoje. Tai katalikiška mokykla, pagrįsta evangelinėmis vertybėmis, toleruojanti daugiakultūrinę realybę, siūlanti visapusišką sąžiningo piliečio ir gero krikščionio ugdymą. Mokykloje mus pasitiko mokyklos direktorius, supažindino su mokyklos skyriais, veikla, puoselėjamomis vertybėmis. Įdomu tai, kad mokinius ir darbuotojus ryte pasitinka direktorius, labai akcentuojamas punktualumas, lankomumas. Pamokų trukmė 55 min., po tokių 3 pamokų – viena 30 min. trunkanti pertrauka, kurią mokiniai praleidžia lauke. Visi mokiniai dėvi uniformas, pamokų metu nesinaudoja mobiliaisiais telefonais, kiekvienas mokinys klasėje naudojasi kompiuteriu. Mokyklos atstovas pristatė robotikos projektinius darbus, stebėtos automobilių  mechanikų, programuotojų projektinės veiklos. Mokykloje įkurtas skyrius, į kurį nukreipiami mokiniai, turintys elgesio problemų, o jų neigiamoms emocijoms išlieti pakabinta bokso kriaušė. Mokyklos direktorius akcentavo mokytojų ir mokinių tamprų ryšį, pasitikėjimą jaunais žmonėmis, pagarbą šeimai.

Paskutinę stažuotės dieną susitikome su lietuvių bendruomenės nariais, kurie dirba su švietimu susijusiose veiklose. Čia įsikūrusi labai gausi ir aktyvi lietuvių bendruomenė. Lietuviai labai darbštūs, kūrybiški, kuria savo verslus, įkurta lietuvių mokykla ,,International School“, kurią aplankėme. Lietuvius čia traukia palankus klimatas.

Erasmus+ projektai – tai ne tik mokymasis, bet ir kitų šalių pažinimas, susipažinimas su šalies istorija, kultūra, gamta. Tenerifė – didžiausia Kanarų salyno sala. Klimatas saloje šiltas ir sausas, lietaus būna apie 30 dienų per metus, vidutinė temperatūra 22°C (palyginimui Lietuvoje – 6°C). Pats lankomiausias objektas – nacionalinis Teidės parkas ir trečias pagal dydį pasaulyje Teidės ugnikalnis, stovintis 3718 m. aukštyje. Keliauti į šį parką teko vingiuotu, siauru keliu, vedančiu per kalnus ir kalnuose įsikūrusias gyvenvietes, tankius spygliuočių miškus. Buvo keista stebėti gaisro nuniokotą mišką ir ,,stebuklingas“ pušis, kurios nesudegė, o jau rodo naują gyvybę. Nors nepakilome į ugnikalnio viršūnę, bet buvome sužavėtos atsiveriančiais vaizdais,  kolonomis  ir vulkaninėmis uolienomis. Šios išvykos metu aplankėme La Orotavos miestelį, garsėjantį Viktorijos ir botanikos sodais, nuvykome į Maskos kaimelį, įsikūrusį gražiausiame kalnų tarpeklyje, žavintį senoviniais akmeniniais nameliais. Kalnų vaizdai, leidžiantis saulei, atėmė žadą, o kelionė serpentinais sukėlė šiurpuliukus.

Džiaugiamės, kad aplankėme Loro parką, turintį įspūdingas gyvūnų kolekcijas, stebėjome kvapą gniaužiančius delfinų, jūrų liūtų ir orkų pasirodymus.

Los Gigantės miestelis, kuriame gyvenome stažuotės metu, žavi uolomis, išsikišusiomis iš vandenyno apie 800 m. Geriausias jų vaizdas atsivėrė kelionės į Atlanto vandenyną metu. Plaukiant laivu teko stebėti banginius, kurie nardė ties laivo bortu.  Išsimaudę įsitikinome, koks šiltas ir žydras vandenyno vanduo, o paplūdimiai vulkaninės kilmės, iš juodo smėlio ir akmenų. Ragavome ir tradicinių virtuvės patiekalų: tai kanarietiškos bulvės su įvairiais padažais, paelija (ryžiai su jūrų gėrybėmis) bei tradicinė barraquito kava.

Projekto dalyviai tobulino ne tik profesines kompetencijas, bet stiprino kalbinius ir bendravimo įgūdžius, susipažino su Tenerifės kultūra, švietimu ir nepaprastu gamtos grožiu.

Stažuotės dalyviai.

Šis  kūrinys atspindi tik autoriaus nuomonę, todėl Nacionalinė agentūra ir Europos Komisija negali būti laikomos atsakingomis už jame pateiktą informaciją.